Studentai priešinasi režimui


Kiekvienam Lietuvos piliečiui jau tapo norma, jog galima drąsiai išsakyti savo nuomonę. Be baimės dalyvaujame eisenose, mitinguose ir protestuose, taip reikšdami savo nepritarimą dėl tautos atstovų priimtų įstatymų. Tačiau, demokratiška visuomenė egzistuoja ne visose valstybėse. Šiuo metu, mūsų kaimyninėje šalyje, Baltarusijoje vyksta akcijos, išreiškiančios nepritarimą dėl valdžios priimtų sprendimų. Deja, taikiems protestams nepritaria valdžia – žmonės, norintys išsakyti savo nuomonę, yra sulaikomi ir persekiojami policijos. Plačiau apie įvykius mums sutiko papasakoti žmonės, kuriems patiems teko išgyventi milicijos persekiojimus: partijos BNF  (Белорусский Народный Фронт, liet. Baltarusijos Tautos frontas ) narys, BNF jaunimo organizacijos sekretorius, jaunimo organizacijos “ДЗЕЯ” narys ir kitų jaunimo judėjimų aktyvistas Nikita Krasnokutskij ir Belarusian Students Association (BSA) narys Evgeny Mihasyuk.
_______________________________________________________________________________

Gal galėtumėte papasakoti, kodėl prasidėjo visos protesto akcijos?

Nikita: Visa situacija prasidėjo dėl to, kad mūsų prezidentas bijo prarasti valdžią. Atvirai kalbant, jam jau visiškai nerūpi santykiai su užsienio šalimis. Dekretas dėl veltėdžiavimo pasirašytas su mūsų prezidentu, kuris turi 17 rezidencijų (jų kaina sudaro pusė valstybės skolos sumos),  tapo atramos tašku visoms šioms akcijoms. Žmonės, kurie dabar išeina į gatves, kalba jau ne tik apie dekretą, bet ir apie mažus atlyginimus, socialinę nelygybę ir jau net apie prezidento atsistatydinimą.

Kaip pas Jus vystosi masiniai protestai? Kaip į tai reaguoja valdžia?

Evgeny: “Neveltėdžių eisenos” Baltarusijoje prasidėjo neseniai,  prieš 2017 m. vasario 20 dieną. Iki šios datos 470 tūkstančiai šalies piliečių turėjo sumokėti “veltėdžio mokestį”, o pastarojo dydis yra maždaug 360 baltarusiškų rublių (180,70 eurų). Šį mokestį įvedė 2015 metais Baltarusijos prezidentas, Aleksandras Lukašenko, tiems, kas pradirbo mažiau nei 6 mėnesius per metus.

Kovo 15 dieną, vyko sankcionuota protesto akcija, susirinko  apie 2.5 tūkstančio žmonių, didžioji dalis – studentai. Prieš ir po eisenos prasidėjo žmonių sulaikymai. Sulaikyta apie 40 taikių žmonių. Šiandien įvyko teismai, visus teisia pagal straipsnius, kurie nustato nepaklusnumą milicijai arba viešosios tvarkos pažeidimą – chuliganizmą. Šiems žmonėms skyrė po 13-15 sulaikymo parų. Dauguma tų žmonių, šios akcijos lyderiai. Taip jiems buvo atimama galimybė tęsti šią veiklą toliau. 

Nikita: Akcijos vyksta beveik kiekvieną savaitę skirtinguose Baltarusijos miestuose. Iš pradžių valdžia į juos beveik nereagavo, tačiau maždaug nuo kovo 12 dienos prasidėjo aktyvistų sulaikymai. Sulaikyta maždaug 150 žmonių, tarp jų – žurnalistai, aktyvistai,  streameriai ir taikūs žmonės, kurie nebijojo išsakyti savo nuomonę.

Manau, jog  dabar yra skiepijama baimė tam, kad žmonės nustotų aktyviai reikštis. Prieš tuos 40 žmonių, kurie buvo sulaikyti per valdžios leistą akciją, buvo panaudoti  žiaurūs metodai be aiškinimosi, kas kur ir kaip. Internete pilna video ir nuotraukų kaip yra pažeidžiami įstatymai ir žmogaus teisės.                                                                         

                                                                                           

Kaip į tokius įvykius reaguoja liaudis?
Nikita:
Dauguma žmonių paliko mus. Protestuose dalyvauja nemaža dalis A.Lukašenkos buvusio elektorato atstovų. Dabartinį režimą visi jau senai peikia, nes tikrasis prezidento veidas buvo pastebimas jau 95-taisiais metais. Taip išeina, kad režimu visi nepatenkinti jau senai, tačiau dekretas atsuko didžiąją dalį žmonių nuo valdžios.

Evgeny: Taip pat nemaža dalis ignoruoja tai, kas vyksta dabar arba yra informaciniame vakuume, nes tie kas žino kas vyksta iš tikrųjų, nepritaria dabartinei sistemai. Tačiau, vertinimas ir veikimas nėra tas pats – tik dešimtys iš tūkstančio pasirengę veikti.

 

Didžioji dalis protestuotųjų – studentai. Kodėl? Koks jų vaidmuo čia?

Nikita: Iš akcijų dalyvių maždaug trečdalį sudaro studentai. Tačiau jaučiamas didelis spaudimas iš mokymo įstaigų: paskaitos perkeliamos į tą laiką, kai vykstą akcijos. Mūsų neišleidžia, visaip grasina. Studentams ateitis rūpi labiausiai nes, jie mažiausiai apsaugotas visuomenės sluoksnis šiuo metu. Po baigimo labai sunku rasti darbą, todėl yra nemaža tikimybė, kad teks mokėti šį mokestį. Be to, jei ir ras darbą iškart jis bus labai mažai apmokamas.

Reikia atkreipti dėmesį ir į tai, jog studentus iš esmės lengviausia paveikti, ne tik šiuo mokesčiu, bet ir kaip jau minėjau, sukeliant problemų universitetuose. Tačiau nežiūrint į tai, taip vadinamasis Studentų judėjimas, ruošia didelę protesto akciją kovo 25 dieną apie kurią jau žino visur. Studentai dalijasi savo kaimuose ir miesteliuose apie rengiamą protestą.

Tačiau valdžiai labai nepatinka toks mūsų aktyvumas, todėl mane ir mano draugą sulaikė. Norėjo teisti ir išmesti iš koledžo už praleistas paskaitas. Ačiū dievui, skyrė tik apie 50 eurų baudą. Ir viskas tik dėl to, kad dalinom lankstinukus su kvietimu dalyvauti, šiame proteste “Laisvės Diena” ir juosteles su Baltarusijos simbolika prie mūsų koledžo, kuo pažeidėme įstatymą 23, 34, kur kalbama, jog negalima kviesti į renginius, kurie nėra patvirtinti valdžios, kas iš esmes prieštarauja Konstitucijai.

Evgeny: Iš tiesų, studentus labai spaudžia valdžia: dalina popierius, kuriuose turim pasirašyti, jog nedalyvausim akcijose, riboja mus komendanto valanda, kviečia į pokalbius, kur grasina aktyviausius išmesti iš mokymosi įstaigų. Tai labai žiaurus reagavimas į mūsų nuomonės išsakymą. Mes suplanavome didelį mitingą kovo 25 dieną, manau, kad daug kas priklauso nuo šios dienos. Greičiausiai, mus ir vėl visus vaikys, bet kokių žiaurių priemonių imsis besivaikydami – mes net neįsivaizduojame. Reikės stebėti viską ir tada priimti sprendimą vietoje, kaip elgtis toliau.

                                                                                          Kokia jūsų akcijos esmė? Kaip ji vyksta?

Nikita: Akcijos esmė, parodyti valdžiai, kad žmonės daugiau negali kentėti ir taip gyventi – mūsų piliečiai suprato, kad be protesto niekaip kitaip neprisibelsime  į valdžios duris. Pas mus buvo daug taikių bandymų bendrauti, bet ir tada mums neleisdavo to padaryti, lyg tyčia kišdavo pagalius į ratus, todėl taikiais pasikeitimais mes nusivylėme. Mūsų akcijos – eisenos dažnai su būgnais, plakatais, kurių metu priimamos taikios rezoliucijos, leidžiama pasisakyti taikiems žmonėms. Tikslas, kad mus pamatytų kuo daugiau žmonių, nes didžiąją dalį valstybinės žiniasklaidos sudaro monopolininkai. Jie  kalba apie tai, kad valstybėje viskas gerai, apie kažkokius protestus nei vieno žodžio, o jei ir kalba apie mūsų akcijas, tai kaip apie didžiausią blogį. Nepriklausoma žiniasklaida yra pagrindinė mūsų parama, tačiau jos labai mažai, ir valdžia riboja jos galimybes reikštis.

Kaip Jūs matote Baltarusijos ateitį? Kaip manote kokiu keliu ji nueis?

Evgeny: Aš galvoju, kad dabar mūsų valstybė turi pasirinkimą: siekti pokyčių politiniame, ekonominiame ir socialiniame fronte arba rinktis tolimesnę stagnaciją ir degradaciją. Šie pasirinkimai nėra ryškiai matomi todėl, kad daugumai yra patogesnis antras variantas, nei laikinas pasikeitimų nestabilumas (baimės aidas iš 90-ųjų metų). Kaip ir minėjau kovo 25 dieną bus eisena. Tą dieną, kelios dienos po to ir spręsis likimas. Jeigu bus tyla ir niekas akcijų nepalaikys, deja… Tačiau, jei mes perkopsim save, tada mes turim galimybę šviesiai ateičiai kurti.

Nikita: Yra du scenarijai: arba tauta sulaužys šią sistemą ir padarys Baltarusiją iš tikrųjų laisva šalimi, kurią valdys tauta arba ši sistema pilnai mus uždusins. Galimai mus lengvai okupuos Rusija, nes dėl bendrai vedamų karinių mokymų Rusija žino mūsų silpnasias vietas. A.Lukašenko pats sugadino santykius su Rusija. O po paskutinių sulaikymų, Europa pasisako kategoriškai ir mąsto sustabdyti santykių  tvarkymą, kitaip sakant, geri santykiai su Baltarusija Europai nereikalingi. Aš tikiu pirmuoju scenarijumi ir pats padarysiu viską, kad jį įgyvendinti.

 

Rusana Cholodenko Vilniaus universiteto teisės studentė, Vilnius Student for Liberty atsakinga už Rytų Europos naujienas.