Rusija protestuoja


Kovo 26 dieną dešimtys tūkstančių rusų išėjo į gatves protestuoti prieš esamą valdžią. Pasak žmogaus teisių aktyvistų, vien Maskvoje buvo sulaikyta daugiau nei 1000  protestuotojų. Vilnius Students for Liberty, siekdami geriau suprasti Rusijoje vykusius protestus, nusprendė pakalbinti Daria Skibo, kuri šiuo metu studijuoja Sankt Peterbuge. Daria sutiko mums papasakoti daugiau apie tai, kodėl šiuo metu vyksta protestai.

  • Ar galėtumėte papasakoti mums daugiau apie tai, kaip kilo šie protestai?

Kovo 26-osios istorija prasidėjo nuo Alexey Navalny ir jo Antikorupcinio fondo (FBK ) vykdyto tyrimo. Jie išsiaiškino, kad  Rusijos Federacijos Ministras Pirmininkas Dmitry Medvedev turi keletą rūmų Rusijoje, vynuogynus Toskanoje, jachtas, didžiulę sodybą pietuose ir kito nuosavo turto, priskiriamo prabangos prekėms.

Neįtikėtina yra tai, kad FBK žmonės įkėlė vaizdo įrašą ir niekas iš Kremliaus, įskaitant ir patį Ministrą Pirmininką, neatsakė į tai tinkamai. Tik prieš kovo 26 dieną komunistų partijos frakcija paklausė apie parlamentinio tyrimo santykius su Ministru Pirmininku. Štai kodėl prieš keletą savaičių Navalny, kuris ketino tapti vienu iš kandidatų ateinančiuose Rusijos prezidento rinkimuose, pasiūlė eiti į gatves ir reikalauti atsakymų.

Navalny įkėlė vaizdo įrašą, kuriame jis kvietė visus sudalyvauti antikorupcinėje demonstracijoje visoje Rusijoje. Jie pasiūlė keletą šūkių ir juokingų paveikslėlių išreikšti pagrindinį klausimą -“kiek ilgai jūs vogsite mūsų pinigus?”. Rusijoje, apie 100-ame miestų, susibūrė eiliniai žmonės, kurie buvo pasirengę dalyvauti mitinguose, net jeigu jie ir nebuvo sankcionuoti.  

Didžiausiuose Rusijos miestuose – Maskvoje ir Sankt Peterburge – organizatoriai negalėjo gauti leidimų veiksmams – jiems nebuvo leidžiama imtis legalių veiksmų. Tai reiškė, jog bet kuris žmogus norintis prisidėti galėjo būti areštuotas ar išvežtas į policijos nuovadą. Nepaisant to, daugybė žmonių pasiryžo veikti. Jie vadino savo veiksmus ne tik “antikorupciniais”, bet ir įtraukė asmenines žinutes į antraštes – grotažymes “ОнВамНеДимон” (“Jis jums ne Dima”) arba “ДимонОтветь” (“Dima, atsakyk!”).

  • Gal galėtumėte papasakoti mums kaip šie protestai vystosi Jūsų šalyje? Kokia yra valdžios reakcija į juos?

Pirmasis protestas vyko Vladivostoke. Galite rasti keletą vaizdo įrašų, kaip visa tai vyko ten. Aš nubudau ryte ir ieškojau, kas vyksta rytuose. Kaip dabar žinome, apie 1500 žmonių išėjo į gatves, mitingas nebuvo sankcionuotas vietinės valdžios ir apie 40-50 žmonių buvo areštuoti.

 

 

Negalėjome išties būti informuoti valstybinės žiniasklaidos, nes visą dieną jie nieko nerašė apie veiksmus vykusius visoje šalyje. Jie ignoravo tai, tarsi visa tai nevyko šalyje. Jie rodė serialus ir pramogines programas visą dieną, taip kaip buvo suplanuota eteryje ir niekas neminėjo jokių naujienų apie žmones išėjusius į gatves –  Vladivostoke, Jekaterinburge, Perme, Maskvoje, Voronece,  Samaroje ir t.t.

Tik vakare Vladimir Soloviev paminėjo savo pokalbių šou, jog keletą mitingų vis tik vyko – tai buvo prieš įstatymą ir keletas žmonių buvo areštuoti. Jis paminėjo ir tai, kad jis netiki, jog tai buvo naudinga Rusijos visuomenei ir pačiai šaliai, nes JAV valdžia sumokėjo netinkamiems žmonėms tam, kad destabilizuotų visą politinę situaciją šalyje. Ir žinoma, kad mums nereikia Rusijos Maidano. Kalbėdamas apie Kremliaus reakciją, pasakyčiau, kad ji buvo įprasta. Kažkas paklausė Medvedev kaip jis praleido savaitgalį (turėdami omenyje mitingus ir patį visuomenės judėjimą) ir kaip manote, ką jis atsakė? Jis atsakė: “Gana gerai, aš slidinėjau”.

Kai kurie žiniasklaidos kanalai taip pat tai paminėjo. Dmitry Peskov, Kremlino spaudos sekretorius, šį pirmadienį, pakomentavo mitingus. Radijuje “Moscow’s Echo” jis sakė, jog mitingai buvo nelegalūs ir dėl to nėra jokio poreikio gerbti tuos, kurie juose dalyvavo ar atsakyti į jų klausimus.

Jis taip pat minėjo, jog tai buvo provokacija ir žmonės dalyvavo ne dėl to, kad norėjo, bet dėl to, jog privalėjo. Aš negaliu tuo patikėti, nes pati buvau ten.

Aš ten buvau pati ir niekas man nemokėjo, jog ten būčiau ir niekas manęs neprašė, kad ateičiau, juolab niekas manęs neprivertė ten eiti. Aš mačiau žmones aplinkui, jie buvo pasigaminę plakatus – patys juos nusipiešė ir atėjo su vaikais, draugais. Jie atėjo ne dėl to, kad jie kažkokiu būdu susiję su politika. Ne, jie bandė vengti visko, kas susiję su politika pastaruosius 20 metų. Jie atėjo, nes buvo nustebinti grubiai akiplėšiškos valdančiosios klasės – jiems pabodo korupcija, nesaugumas bei melas.

  • Kaip visuomenė reaguoja į šiuos įvykius?

Turiu pasakyti, jog visuomenė Rusijoje nėra vientisa. Kai kurie žmonės gatvėse buvo išties susierzinę  demonstracijos dalyviais Sankt Peterburge. Jie nenorėjo girdėti “ Putinas yra vagis” ar kažko panašaus, nes jie gyvena gražiame pasaulyje, kurį jiems sukūrė valdžios propaganda. Kiti žmonės džiaugėsi mieste sutikę minią su rimtais veidais ir pašiepiančiais plakatais.

 

Viena sena ponia, netoli Maskvos traukinių stoties, priėjo prie manęs ir mano draugų ir paklausė mūsų, ką mes darome, ar mes dalyvaujame visuose šiuose veiksmuose. Mes atsakėme, taip. Moteris apgailestavo, kad negali eiti kartu su mumis, nes ji pardavinėja gėles, bet pabrėžė, kad mes turime būtinai mitinguoti, nes jei mes nereikalausime savo teisių, niekas mums jų neduos. Tada ji sušuko “Rusija bus laisva!”.

Aš dalyvavau keliuose mitinguose šiemet – ypač šį pavasarį. Pastarasis buvo apie Isaakievskij katedrą, kuri bus dalis rusų ortodoksų bažnyčios. Ši istorija ir vėl susijusi su korupcija ir galingais draugais. Kitas mitingas vyko ginant patį Sankt Peterburgą, nes Isaakievskij katedros atvejis ne vienintelis dėl kurio derėtų sunerimti.  Universitetas, kurį baigiau, greitu metu gali prarasti licenciją ir pastatą. Tai vėl gi neįtikėtina istorija, nes Europos Universitetas yra vienas geriausių Rusijoje.

                                                                                             Kodėl miniu abu šiuos mitingus?

Todėl, kad šiuo metu, kovo 26 dieną mes esame absoliučiai kita socialinė grupė, ne tik disidentai, bet ir politiniai aktyvistai – jauni žmonės. Mitingo metu kai kurie žmonės minioje sakė “ Pažvelkite į šiuos vaikus, jiems nėra 18”. Aš nesu įsitikinusi, ar visi esantys opozicijoje remia Navalny kaip kandidatą į prezidentus ar jo programą geresnei Rusijai, bet jo tyrimas tapo priežastimi išeiti į gatves. Ir aš taip pat netikiu, kad susierzinimas dėl korupcijos yra pakankamai paplitęs, jog pasiektume matomų pokyčių Rusijoje. Tačiau, tądien mes matėme daugybę protestuojančiųjų, daugiausiai nuo Bolotnija laikų.

  • Dėl ko žmonės išėjo į gatves? Papasakokite mums istoriją, slypinčią už viso to. 

Negaliu pasisakyti už visus, bet aš ir kai kurie mano draugai bei kolegos atėjo dėl Europos Universiteto Sankt Peterburge istorijos. Dėl FBK tyrimo, dabar mes žinome, kad viena iš priežasčių, kodėl mes greitai galime prarasti universiteto pastatą yra dėl to, jog pastatas yra netoli Medvedev nuosavybės. Taigi, jis turi rūmus Gagarinkaja g.1, mūsų universitetas randasi  Gagarinskaja 3. Mes klausiame, kaip galėjo nutikti tai,  kad vienas geriausių švietimo institutų praras teisę išleisti absolventus. Daugybė žmonių atėjo, nes jie matė Navalny vaizdo įrašą. Kai kurie atėjo su skirtingomis vietinėmis problemomis (Pulkovskaja observatorija ir miesto biblioteka), o kiti tiesiog buvo smalsūs. Nematėme jokių ekstremistų ar provokatorių lauke. Iš tiesų aš žinau, kad visi susirinko dėl Navalny.  

Miesto administracija uždraudė rengti mitingą “Marso lauko” aikštėje, nes tą dieną šioje vietoje turėjo vykti suplanuotas veiksmas “remiantis tradicinėmis vertybėmis”.

Tai buvo tiesa: keletas žmonių iš ultrapatriotinės Rusijos organizacijos atėjo su vėliavomis. Jie leido muziką, turėjo pro-Putin ženklus, bet jie nebuvo renginio centre. Kiek pamenu, jie baigė gana greitai. Galbūt tai ir buvo jų planas. Bet ar galite įsivaizduoti didžiulę minią , kurie susirinko nepaisydami blogo oro.

  • Koks jaunų žmonių vaidmuo šiame judėjime ir mitinguose? 

Taip, bet šį kartą mes matėme daug žmonių nuo 13 iki 18 metų. Niekada nemačiau moksleivių kaip politinių subjektų. Mes visi manėme, kad tai nėra jų interesas dalyvauti tokiame renginyje. Daugybei jų tai buvo tarsi nuotykis – žaidimas ( policininkai ir vagys), kai tau reikia pabėgti nuo specialiųjų policijos pajėgų, apsiginklavusių guminėmis lazdomis ir apsirengusių uniforma.

Galbūt kai kurie iš jų tiesiog nori pajusti adrenaliną, kurį gali patirti bėgiodami nuo policijos. Dabar vyksta diskusija akademijos viduje, kaip tai įmanoma, kad tokie jauni žmonės (“школота” visi juos vadina taip) gali būti tokia jėga. Kai kurie iš jų buvo areštuoti lygiai taip, kaip suaugusieji.

  • Kas organizuoja minias protestams?

Iš pirmo žvilgsnio, niekas. Daugybė RSD aktyvistų užsilipo su ženklais ant memorialo esančio Marso lauke. Jie skandavo šūkius, kurie pritrauktų minią. Jų šūkiai buvo “Mes esame jėga”, “ Tai jūs esate, tie kuriems reikia laikytis”, “ Dimon, eik lauk”, “Putinas yra vagis”, “ Rusija be Putino”, “ Laisvė politiniams kaliniams”. Keli žmonės iš miesto parlamento dalyvavo neoficialiai.

Niekas neorganizavo minios, mes neturėjome jokios garso įrangos.. Žmonės tiesiog vaikščiojo prie memorialo ir skandavo šūkius kartu. Po protesto minia išsiskyrė į dvi dalis: kai kurie žmonės žygiavo į Dvortsovaya aikštę, kur jie tęsė mitingą. Kiti – nuėjo į Isaakievskij katedrą, pabrėždami muziejaus svarbą miestui. Daugybė žmonių ėjo link Maskvos traukinių stoties per Nevsky alėją. Dauguma mitingo dalių buvo gana chaotiškos ir niekas nežinojo ką daryti toliau. Vienintelis informacijos šaltinis buvo Facebook ir dalis vietinių laikraščių.

  • Kiek žmonių yra areštuoti dabar? Kaip jie jaučiasi šiuo metu?

Kiek žinau, vakar Sankt Peterburge 130 žmonių buvo areštuoti. Maskvoje skaičiai kur kas didesni, kiek teko girdėti arti 850 žmonių. Ši informacija nebuvo publikuota valstybinėje žiniasklaidoje ar rodyta per pagrindinius TV  kanalus .  Apie tai buvo galima sužinoti iš Facebook ar profesionalių žmogaus teisių gynėjų, kaip OVD – Info. Viena iš kolegų Alexandra Arhipova buvo areštuota Maskvoje. Ji praleido 12 valandų milicijos nuovadoje. Dabar ji namie ir jaučiasi gerai, bet kiek žinau kiekvienas suimtasis gauna baudą. Pagal įstatymą, žmonės, kurie buvo areštuoti gali gauti administracinį arba kriminalinį kaltinimą.  Alexey Navalny, kuris buvo areštuotas Maskvoje, gavo 15 parų kalėjimo. Kiek žinau iš Facebook, visi dalyviai areštuoti Sankt Perterburge dabar jau yra paleisti.

  • Kokie simboliai buvo panaudoti protesto metu?

Antys. Viena mergina net atsinešė vieną gyvą antį į “Marso lauko” aikštę. Taip pat Psyduck iš pokemonų žaidimo/ filmo.

Žalia spalva. Tai dėl veiksmų prieš Navalny Barnaule.

Snikeriai. Dėl skandalo susijusio su Madvedev.

  • Ar šie protestai tęsis? Kas bus toliau?

Užvakar sunkvežimių vairuotojų protestas vėl prasidėjo. Jie netgi sudegino mašiną priešais miesto savivaldybę, protestuodami prieš federalinę maršrutų sistemą. Tikiuosi, tai tęsis.  

 

Gabrielė Pauliukaitė yra ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto studentė, Vilnius Students for Liberty įkūrėja