Naujas planas Lietuvai


Daugybei žmonių sunku įvertinti narkotikų klausimo svarbą. Politikai Lietuvoje linkę kartoti, jog yra svarbesnių problemų Lietuvoje, kurias reikia spręsti iškart ir narkotikų klausimas – nereikšmingas. Tam, kad įvertinti narkotikų klausimo svarbumą visų pirmą reikia apžvelgti vartojimo rodiklius bei pažeidimų skaičių susijusį su narkotikų vartojimu ir platinimu.

Apžvelgiant oficialius vartojimo rodiklius, Lietuvoje kanapes vartoja 5.1% žmonių (tarp 15-34 metų) . Kitos medžiagos kaip amfetaminas, MDMA, kokainas turi ženkliai žemesnius vartojimo rodiklius – 0.5% ir 0.3%. Tuo tarpu neoficialūs rodikliai bent kartą kanapes vartojančiųjų skaičių Lietuvoje įvertina nuo 5-10% (tarp 15-34 metų). Tai – apytiksliai 50.000-100.000 žmonių, kurie Lietuvoje bent kartą gyvenime susidūrė su lengvaisiais narkotikais, ypač kanapėmis. Klausimas aktualus tokiai miniai yra svarbus visiems ir turi būti sprendžiamas su didesniu dėmesiu nei tai rodo dabartinė valdančioji koalicija.

Kitas svarbus rodiklis – nukentėjusiųjų skaičius – t.y apkaltintųjų ir nuteistųjų žmonių skaičius.

2015-ųjų metų rodikliais narkotikų vartojimu buvo 2524 apkaltinti asmenys, iš kurių 1721 buvo nuteisti. Pabrėžtina, kad 70% buvo nubausti už disponavimą savo reikmėmis.

Tokia drakoniška baudimo politika kelia kur kas daugiau abejonių nei atneša naudos. Dėl šios priežasties mes siūlome NAUJĄ PLANĄ LIETUVAI.

Pirmas variantas: Dekriminalizacija

Lietuva galėtų dekriminalizuoti psichoaktyviųjų medžiagų vartojimą.

Tokia politika spręstų vartojimo problemą – vietoje beprasmio baudimo būtų orientuojamasi į rizikingai vartojančių ir priklausomų asmenų gydymą, psichosocialinę pagalbą. Taip pat dekriminalizacija sumažintų įkalintųjų skaičių, t.y., ir baudžiamojo persekiojimo bei kalinimo išlaidas, nes vartotojantys asmenys būtų baudžiami tik administracinėmis bausmėmis.

Antras variantas: Depenalizacija

Kita įmanoma strategija – depenalizaciją, kurios tikslas švelninti bausmes už vartojimą ir turėjimą be tikslo platinti. Galimi pokyčiai – politikos keitimas iš baudimo laivės atėmimu į piniginės bausmes (administracinė teisė).

Trečias variantas: Legalizacija 

Lietuva galėtų legalizuoti lengvuosius narkotikus kaip kanapės, LSD ar MDMA.

Kanapių vartotojų skaičius, lyginant su kitomis psichiką veikiančiomis medžiagomis Lietuvoje, yra aukštesnis (tarp 5-10%). Kaip rodo dabartine praktika, bausmių griežtinimas vartojimo nesumažina. Pastaruosius 20 metų vartojimas ženkliai nesikeitė.

Legali kanapių ar kitų lengvųjų narkotikų prekyba padėtųu užtikrinti medžiagų kokybę ir padėtų sumažinti vartojimo žalą. Taip pat, legaliu būdu kanapių vartojimas galėtų būti efektyviau kontroliuojamas, pavyzdžiui, parduodant kanapes reguliuojamais kiekiais vaistinėse ar specialiuse parduotuvėse.

Išvados

Naujas planas priklauso nuo valstybės politikos tikslų – ar duoti laisvę individui pasirinkti psichoaktyvią medžiagą (legalizacija), ar atgrasyti nuo bet kokio vartojimo baudžiant piniginėms baudoms (depenalizacija), ar rinktis trečią strategiją, orientuotą į vartotojų gydymą ir tik narkotikų platintojų baudimą (dekriminalizacija).

 

“Mes tikime, kad Lietuvai idealiausias modelis būtų mišrusis.“

 

Kanapės turėtų būti legalizuotos. Jų vartojimas ženkliai didesnis už kitų psichoaktyvių medžiagų Lietuvoje. Dėl MDMA, LSD ir kitų lengvųjų narkotikų paklausa tokia maža, kad nėra tikslo legalizuojant šias medžiagas. Stiprieji narkotikai kaip heroinas ar kokainas, kurie turi aukštą priklausomybės riziką turėtų būti dekriminalizuoti savo vartojimui, bet baudžiami už platinimą.