LIBERTE FRATERNITE LEGALIZE


Užupio Respublika skelbia laisvę žolei  

Komanda, padovanojusi Vilniui tokius gatvės meno kūrinius, kaip Putino ir Trumpo bučinys bei The party is over, sukvietė žmones prie Užupio meno inkubatoriaus paminėti Žolines. Šalia inkubatoriaus esančią sieną papuošė daugiau nei gatvės meno kūrinys. Tai buvo pareiškimas. Kadangi Lietuvos visuomenėje vis dar sklinda nemažai mitų apie kanapes ir jų panaudojimą, kūrinio autoriai nusprendė pasakyti visą tiesą.

Sienoje įamžintas pareiškimas skelbia apie kanapių medicininę naudą, griauna mitą apie jų poveikį ir pareiškia, jog esama dviejų metų kalėjimo bausmė Lietuvoje už kanapių turėjimą nėra teisinga. Ar nusikaltimas be nukentėjusių vis dar yra nusikaltimas vertas tokios bausmės?

Gatvės piešinio atidarymo proga Užupio angelas užpūtė dūmą ir paskelbė laisvę žolei, o Vilnius Students for Liberty skelbia – metas baigti karą prieš kanapes. Mes suprantame, kad nelegalios narkotinės medžiagos gali turėti neigiamų pasekmių (tapti priklausomybe), tačiau, manome, jog egzistuojančių medžiagų draudimas ir kriminalizavimas sudaro daug didesnių nematomų problemų (pasiūlos mažinimas nesprendžia problemos, nelegalios medžiagos lieka juodojoje rinkoje, nėra medžiagų sudėties kontrolės).

Todėl tikime, jog kanapių legalizavimas yra reikalingas, nes:  

  • Pirmiausia, kanapės yra mažiau žalingos nei alkoholis ar tabakas, kuriuos žmogus gali įsigyti sulaukęs pilnametystės. Remiantis JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centrų (Centers for Disease Control and Prevention) duomenimis, nėra nustatytas nei vienas mirties atvejis nuo marihuanos, tuo tarpu su alkoholiu susijusių mirčių skaičius JAV siekia 88 000 , o nuo tabako kasmet miršta net 480 000 žmonių. Kanapės turi šalutinių efektų, tačiau pastarieji gali pasireikšti, tik asmenims vartojantiems kanapes iki 25 metų. Iki šio amžiaus žmogaus smegenys vis dar formuojasi, todėl žolės rūkymas gali neigiamai paveikti jų atmintį ir kognityvines funkcijas. Apibendrinant, statistika ir moksliniai tyrimai parodo, jog kanapės nėra tokios žalingos kaip buvo manyta.

  • Antra, esama narkotikų kontrolės politika  kanapes vartojantį individą traktuoja kaip nusikaltėlį. Žmogus vien už kanapių turėjimą gali būti nubaustas dviejų metų laisvės atėmimo bausme. Žinant, jog kanapių vartojimas nekelia realios grėsmės visuomenei, tokios bausmės nėra pateisinamos. Todėl jauno žmogaus gyvenimas dažnai būna pasmerkiamas, nubaudžiant jį už nusikaltimą, kuriame nėra aukų.

  • Trečia, kanapių legalizavimas nėra vien rekreacinio jų naudojimo klausimas, bet ir galimybė pasinaudoti jų medicininėmis savybėmis. Neskubame teigti, jog tai vaistas nuo visų ligų, tačiau remiantis tyrimais, kaip skelbia Amerikos vėžiu sergančiųjų bendruomenė (American Cancer Society) kanapės gali būti panaudojamos kaip gydymo priemonės chemoterapijos metu ir siekiant sumažinti vėžio atsinaujinimo riziką, taip pat padeda gydant neuropatinius skausmus. Todėl nenuostabu, jog Izraelis išnaudoja medicininių kanapių potencialą ir greitu laiku taps pagrindiniu jų eksportuotoju. O kokį kelią pasirinks Lietuva?   

Kanapių legalizavimo klausimas vis labiau yra diskutuojamas Lietuvoje. Matoma, kad esama narkotinių medžiagų politika yra neveiksminga ir neturinti aiškios krypties. Todėl mes skatiname rinktis kryptį, kurią renkasi vakarai t.y. formuojant narkotinių medžiagų politiką remtis moksliniais tyrimais, statistika ir kritiniu mąstymu. Nesiekti kurti įsivaizduojamai realybei taikomus įstatymus, o išties atsižvelgti į esamą situaciją ir legalizuoti kanapes tam, kad užkirsti kelią juodajai rinkai ir nekaltų žmonių baudimui.

Norime atviro dialogo apie permainas ir ateitį. Mes reikalaujam daugiau laisvės, bet kartu suvokiame, jog laisvė neatskiriama nuo atsakomybės ir sąmoningumo.

Apmaudu, kad vis dar turime Seimo narių, kurie vadovaujasi populiariais mitais ir stereotipais, užuot klausę faktų ir analizavę problemą:

#Legaliseit #endthedrugwar

 

Teksto autorė – Roberta Dombrovskytė