Kas yra LSD?


LSD yra haliucinogeninis narkotikas, kurį 1943 m. pirmą kartą atrado chemikas Albertas Hofmanas. Paprastai jis randamas kaip nedidelis, kvadratinis popieriaus lapelis. Jis tapo žinomas 1960 m. hipių ir psichodelikų judėjimuose ir buvo paminėtas tokių žmonių kaip Aldous Huxley ir Timothy Leary raštuose.

Išvaizda. Skysto pavidalo, dažniausiai lašinama ant mažų popieriaus skiautelių, primenančių pašto ženklą (markučių). LSD yra beskonė, tačiau skonis gali jaustis nuo tirpstančio popieriaus, ant kurios ji užlašinta.

Rūšis. Sintetiniai haliucinogenai.

Teisinis statusas. Lietuvoje baudžiamas tiek disponavimas savo reikmėms, tiek disponavimas su tikslu platinti. Bausmė priklauso nuo LSD kiekio. Bausmės vykdomos pagal baudžiamojo kodekso (BK) 259 ir 260 straipsnius.

Poveikis. LSD poveikis labai skiriasi priklausomai nuo tokių veiksnių kaip aplinka, kurioje jis vartojamas, vartojančio asmens nuotaika ir dozė. Vartojamas per burna.

Patirtis dažnai apibūdinama kaip kelionė (angl. trip). Pasireiškia pakitęs aplinkos suvokimas, ryškesnės spalvos, kitas garsų priėmimas, neįprastos objektų formos ir judėjimas. Stipriausio poveikio laikotarpiu pasireiškia stiprūs mistiniai ir jaudinantys išgyvenimai.

Poveikio trukmė. Apie 12 val. stipriausias poveikis pasireiškia 2–5 valandomis. Vėliau silpnėja ir praėjus maždaug 8 val. ima nykti. Poveikiui praėjus būtina skirti laiko miegui. Miegas paprastai panaikina ir liekamuosius reiškinius, jei tokių yra.

Vartojimo rizika. LSD vartojimas gali sukelti psichikos sutrikimų – kliedesius, paranoją ar psichozę. LSD taip pat gali sukelti itin stiprias nerimo būsenas arba panikos priepuolius ne tik poveikio metu, bet ir tam tikrą laikotarpį, pasibaigus tiesioginiam psichoaktyvios medžiagos poveikiui (gali įvykti vadinamasis flashback).

Daugiau informacijos: https://wearetheloop.org/club-drug-info/

 

Informacija parengta pagal The Loop organizacijos ir Be Safe Lab projekto informaciją.

Nelegalių psichoaktyviųjų medžiagų vartojimas nėra skatintinas ir visada yra pavojingas. Dėl nelegalios prekybos ir nežinomos sudėties,  taip pat nepakankamų ir prieštaringų mokslinių tyrimų, neįmanoma tiksliai numatyti medžiagų poveikio ir galimos žalos sveikatai.