Kas vyksta Baltarusijoje?


Nuo 2017-ųjų vasario 17 dienos, visoje šalyje vyksta masiniai protestai. Jų priežastis – dekretas Nr. 3 arba kitaip dar vadinamas  “įstatymas dėl veltėdžiavimo”.

Jame rašoma apie tai, kad asmuo nedirbęs 183 dienų laikotarpyje, turi mokėti valstybei apie 180 eurų. Pagal Baltarusijos mokesčių ministerijos skaičiavimus “veltėdžių” šalyje apie 460 tūkstančiai žmonių (10 proc. darbingų piliečių). Šis įstatymas, buvo nukreiptas prieš žmones, gaunančius atlyginimus ”vokeliuose”, tačiau labiausiai palietė žmones, gyvenančius regionuose, kuriuose yra darbo vietų stygius.

Vasario 17 dieną, Baltarusijos sostinėje, įvyko pirma “neveltėdžių eisena”. Pirminiais duomenimis šiame proteste dalyvavo virš 3.000 žmonių. Tai sukėlė akcijos bangą regioniniuose miestuose ir miesteliuose, kur į gatves išėjo nuo 300 iki 1.000 žmonių. Iki kovo 3 dienos visi protestai vyko taikiai, tačiau tądien įvyko pirmieji protestuotojų sulaikymai Bresto mieste. Sulaikymai pasikartojo ir kitose akcijose. Kiekvieną kartą sulaikytų asmenų skaičius svyravo nuo 2 iki 18 žmonių.

Kovo 15 dieną, Minske įvyko viena didžiausių “veltėdžių eisenų”. Neatsižvelgiant į tai, kad leidimas jai buvo išduotas valdžios organų, joje buvo sulaikyta virš 40 žmonių. Pagal liudytojų pasakojimus, nežinomi asmenys įsibraudavo į viešąjį transportą, naudojo smurtą prieš taikius žmones ir ištempdavo jėga juos iš ten (vaizdo įrašas). Sulaikytus asmenis teismas nuteisė nuo 12 iki 15 parų laisvės atėmimo. Paskutiniais duomenimis, Baltarusijoje, už dalyvavimą “veltėdžių eisenos” protesto akcijoje, sulaikyta ir nubausta apie 190 žmonių .

Kovo 25 dieną, Minske planuojama dar viena masyvi protesto akcija “Laisvės Diena”.

 

Rusana Cholodenko Vilniaus universiteto teisės studentė, Vilnius Student for Liberty atsakinga už Rytų Europos naujienas.