3 mitai apie kanapę


Balandžio 20 d. minima tarptautinė kanapių dieną. Šią dieną siekiama skatinti žmones domėtis kanapių teikiamais privalumais: jų maistine, buitine ir medicinine paskirtimi. Tačiau, dažniausiai diskusijos kyla būtent dėl pastarosios – medicininės paskirties.  

Dėka 1971 metais Niksono pradėto karo narkotikams, pasaulyje pasklido dezinformacija apie kanapių, kaip narkotinės medžiagos žalą. Vis dėl to, ne vien valstybės skleidžia dezinformacija – marihuaną siekiantys legalizuoti individai irgi stengiasi nutylėti marihuanos neigiamus efektus. Taigi, kanapių dienos proga, mes nusprendėm sugriauti keletą mitų apie medicininę marihuaną.

  1. Dėl marihuanos miršta šimtai žmonių kasmet.
    Kiekvienais metais JAV nuo alkoholio miršta 88.000 žmonių (CDC, 2015), nuo tabako 480.000 žmonių (NIH, 2016) ir nuo marihuanos – 0 (NBC news, Vasario 26, 2015)
  2. Marihuanos vartotojai galiausiai pereina prie stipresnių narkotikų.
    Remiantis „Substance abuse and Mental Health Services Administration“ 2012 metais publikuotu straipsniu, daugelis vartotojų nepripranta net prie pačios marihuanos.
  3. Marihuana nėra niekam kenksminga.
    Asmenims iki 25 metu marihuana gali turėti neigiamų pasekmių – neigiamai paveikti atmintį ir kognityvines funkcijas. Tačiau jei tau virš 25-erių ir smegenys baigė vystytis, marihuana neturi praktiškai jokių neigiamų pasekmių (priklausomai nuo to, kaip ji buvo vartojama).

Šiuolaikinėje kultūroje požiūris į marihuaną yra poliarizuotas – vienai daliai žmonių tai šventasis gralis, atstojantis bet kokius vaistus, kitai – tabu ir baimės šaltinis. Tačiau, turėtume nepamiršti, kad marihuana yra tokia pat medžiaga kaip alkoholis ir vaistai. Jei vartojama atsakingai, ji gali padėti daugeliui žmonių, o piktnaudžiaujant bet kuri medžiaga gali pakenkti.

Su tarptautine kanapių diena, Lietuva!

 

Lukas Gelžinis studijuoja teisę Vilniaus universitete ir yra atsakingas už marketingą Vilnius Students for Liberty organizacijoje.