100 gramų karčios realybės


Realybė kartais gali būti per stipri ir deginanti. Gal dėl to politikams atrodo, jog visos visuomenės problemos kyla nuo degtinės stikliuko. Žinoma, kadangi valdžioje esantys asmenys yra visų sričių profesionalai, jiems nesudėtinga kiekvienai problemai surasti tinkamus sprendimo būdus. Tačiau ar profesionalai neklysta? Skatinčiau tuo suabejoti. Neseniai Vyriausybė tobulindama alkoholio prekybos reguliavimą pasiūlė imtis visiškai uždrausti alkoholio reklamą, parduoti alkoholį vyresniems asmenims ir dar labiau sutrumpinti prekybos laiką. Tačiau, ar tokie pakeitimai išties turėtų teigiamą poveikį visuomenei?

Pradėkime nuo to, jog esama Lietuvos alkoholio kontrolės politika  jau yra griežčiausia Europos Sąjungoje. Remiantis  PSO, Pasauline alkoholio ir sveikatos ataskaita, mažiau nei trečdalyje valstybių yra taikomas  pardavimo ribojimas tik kai kuriomis savaitės dienomis, o dauguma valstybių netaiko jokio specialaus pardavimo laiko apribojimo. Todėl alkoholio prekybos laiko ribojimą Lietuvoje sunkiai galima būti pagrįsti vakarietiška patirtimi. Verta prisiminti ir tai, jog pardavimo laiko kontrolė jau buvo įvesta 2007 m. (pakoreguota 2009 m.), tačiau pastarųjų ribojimų efektyvumas nebuvo patvirtintas. Remiantis Statistikos departamento duomenimis, alkoholio vartojimas nesumažėjo po šių pataisų.

Taigi, kodėl valdantieji vis dar griebiasi priemonės, kuri akivaizdžiai nėra veiksminga. Ar tai viso labo žaidimas skaičiais? Alkoholizmo problemos sprendimo simuliacija? O gal einama link radikalesnių priemonių?  

Draudimai ir griežtesni ribojimai nebūtinai gali turėti teigiamų pasekmių. Jau šiuo metu galima justi alkoholio akcizo pasekmes vietiniuose baruose. Kainos kyla, klientų mažėja, tačiau alkoholizmas nenyksta. Gal  reikia uždrausti alkoholio pardavimą visą parą? O gal geriau keliauti atgal į praeitį, JAV Prohibicijos dienas ir pasimokyti iš amerikiečių. 1920 metais JAV priimtas alkoholio draudimas nesuveikė taip kaip tikėtasi: alkoholio prekyba nusikėlė į pogrindį ir padėjo įsigalėti mafijai, jo suvartojimas nesumažėjo taip kaip tikėtasi ir buvo užfiksuota kur kas daugiau apsinuodijimo atvejų medžiagomis, kurios būdavo pardavinėjamos kaip alkoholis. Draudimai JAV ne tik nesumažino alkoholio suvartojimą, tačiau sukūrė šešėlinę alkoholio prekybą, padidino nusikalstamumą ir visiškai neišblaivino visuomenės.  

O gal pats laikas paties pataisų siūlytojams išsiblaivyti ir susivokti, jog vidurį baltos dienos svarstyti siūlymą, kuris greičiausiai būtų neveiksmingas ne tik neverta, bet ir švaistomas laikas kišantis į gyventojų laisvę.

O jeigu išties nori imtis spręsti alkoholizmo problemą, gal verta įsigilinti  ir suvokti, jog ši problema yra kur kas labiau kompleksinė. Jos neišspręs žaidimas su valandomis, amžiaus cenzo kėlimas ir  griežtesnis reklamos turinio reguliavimas.   

Naudingiau būtų ne imtis reguliuoti gyventojų alkoholio vartojimo įpročius, bet suvokti, jog alkoholizmas yra liga, todėl norint spręsti šią problemą būtina:   

  1. Užtikrinti  informacijos prieinamumą asmenims turintiems alkoholio vartojimo problemų. Paskatinti juos kreiptis į gydymo įstaigas. Jose, priklausomai nuo ligos progresavimo, galima būtų siūlyti kognityvinę elgesio terapiją, kuri padėtų identifikuoti priežastis, kurios skatina besaikį gėrimą ir įgauti savikontrolę. Būtinais atvejais užtikrinti prieinamą medikamentinį gydymą.
  2. Skatinti žmones turinčius gėrimo problemų kreiptis į pagalbos grupes, anoniminių alkoholikų klubus ir abstinencijos asociacijas. Ten jie galėtų susitikti ir su žmonėmis, kurie susiduria su panašiomis problemomis ir su specialistais, kurie padėtų spręsti problemas ir užtikrintų palaikymą gydymo metu.  

Jokie draudimai ir alkoholio prekybos kontrolė nepadės gydyti šios ligos, jei nebus užtikrintas pagalbos prieinamumas ne tik didžiuosiuose, bet ir mažesniuose miestuose. Taip pat verta  skatinti asociacijas, kurios imasi spręsti alkoholizmo problemą remdamosis patirtimi ir tyrimais, o ne išankstiniais nusistatymais. Juk ligos atveju žmonės kreipiasi į gydytojus specialistus siekdami pasveikti.

O dabar, siūlau pakelti taurę už šviesesnį valdančiųjų protą ir blaivesnius pasiūlymus!

 

Roberta Dombrovskytė studijavo Viešosios politikos ir vadybos studijas Mykolo Romerio universitete. Šiuo metu ji yra atsakinga už Vilnius Students for Liberty viešuosius ryšius.